• 60. výročie

• Slávnostný príhovor

• Príhovor riaditeľa školy

Vážené dámy, vážení páni – naši milí pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy, milí rodičia!

60 rokov školy je 60-krát opakujúci sa kolobeh – otvorenie brány školy 1. septembra, celoročný maratón odovzdávania vedomostí zo strany učiteľov a prijímania zo strany žiakov, ich rozvoj a napredovanie, rozlúčka s absolventmi a prianím všetkého dobrého.

Naša škola už vyše šesťdesiat rokov otvárala náruč mnohým žiakom a učiteľom, ktorí spoločne prežívali chvíle radostné, ale i ťažké, spoznávali a objavovali nové a nepoznané. Jej pevné múry sa stali ochrannými krídlami niekoľkých generácií a sú pripravené poskytnúť miesto na vzdelávanie i ďalším deťom.

Práve preto, pri písaní tejto mimoriadnej Stonožky sme oslovili pamätníkov, ktorí v škole pôsobili, ale i tých, ktorí sa v nej vzdelávali. Nahliadli sme do školských kroník a archívu a čo sme zistili, predkladáme Vám v skrátenom zázname. Veríme, že všetci, čo v našej škole prežili časť života, zaspomínajú na roky minulé. Súčasníci si porovnajú život v škole kedysi a dnes. Pre budúce generácie budú tieto zápisky zdrojom poznania života svojich predchodcov.

Dosiahnuté výsledky na 60-ročnej ceste poznania vo všetkých oblastiach života školy sú adekvátne kvalite riadiacej a organizátorskej práce, tvorivej iniciatíve, obetavosti a invencie pedagógov, chápavých rodičov, úrovni medziľudských vzťahov účastníkov výchovno-vzdelávacieho procesu, ale i úspešnosti spolupráce s Rodičovskou radou, Radou školy, zriaďovateľom, inštitúciami a ďalšími výchovnými činiteľmi a sponzormi. Všetkým priateľom a priaznivcom našej školy, ktorí nám akoukoľvek formou nezištne pomáhali a pomáhajú, najmä však pedagógom a žiakom, ktorí sa zaslúžili o dobré meno našej školy, patrí úprimné poďakovanie. Radosť z úspechov a z príjemne strávených chvíľ v škole a veľké ďakujem za obetavosť v prospech výchovy a vzdelávania v celej histórii našej školy patrí všetkým, ktorí ňou prešli a je najväčšou odmenou a darom aj k jej jubileu.

V súčasnosti naša škola nezaostáva, ani nestagnuje, naopak – napreduje. Vytvára a organizuje množstvo akcií, podujatí, aktivít a súťaží, kde môžu žiaci uplatniť svoj talent a schopnosti. Svojimi úspechmi dokazujú škole, že jej snaha niečo ich naučiť, nebola zbytočná. Každá škola má žiakov lepších i horších. Samozrejme, ani naša nie je výnimkou. Škole sa bezpochyby podarilo vyriešiť množstvo problémov, no nie je to nič v porovnaní s tým, koľko nádherných zážitkov nazbierala za tie roky, čo tu stojí. V budúcich rokoch sa budeme snažiť naďalej odstraňovať naše nedostatky, vytvárať optimálne podmienky pre rozvoj tela i ducha, no hlavne vedomostí a umožniť všetkým žiakom učiť sa v prirodzenom prostredí. Verím, že všetci žiaci, ktorí túto školu navštevovali, navštevujú, a aj tí, čo ju len budú navštevovať, opustia jej ochranné krídla s prekrásnou spomienkou, vďačnosťou za všetko, čo im dala a vždy sa sem budú radi vracať.

Preto jej zaželajme k výročiu veľa úspechov na ceste rozvoja, veľa zapálených učiteľov a žiakov hladných po vedomostiach a ešte mnoho a mnoho rokov.