Pedagogické stratégie
Pedagogické stratégie
Stratégie vyučovania určujú metódy a formy práce, ktoré jednotliví vyučujúci využívajú a ktoré sú uvedené vo vzdelávacích programoch jednotlivých predmetov spolu s kľúčovými spôsobilosťami, ktoré sa prostredníctvom týchto metód rozvíjajú.
a) Základom pedagogickej stratégie našej školy bude tvorivo-humanistická výchova, ktorej jednotlivé prvky sa snažíme aktívne zavádzať do vyučovacieho procesu, konkrétne:
- vo výchovno-vzdelávacom procese sa opierať o aktivačné, motivačné, zážitkové a kreatívne metódy,
- preferovať nedirektívne vedenie vyučovacích hodín a nedirektívne pôsobenie učiteľa na žiaka,
- pozitívnu motiváciu žiaka s cieľom osobnostného rastu,
- rozvoj vyšších poznávacích funkcií (minimalizovať mechanické osvojovanie vedomostí, bifľovanie sa),
- vzťah učiteľ – žiak založiť na vzájomnej úcte, tolerancii, spolupráci a rešpektovaní názorov detí,
- používať výchovné opatrenia zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa,
- diferencovaný a individuálny prístup k žiakom.
b) Pri výchove a vzdelávaní bude naša škola zabezpečovať rozvíjanie kľúčových kompetencií žiaka s dôrazom na získanie informačných, učebných, kognitívnych, sociálnych, komunikačných a personálnych kompetencií v každom vyučovacom predmete na vyučovacích hodinách, v mimovyučovacej a mimoškolskej činnosti, konkrétne:
- zmeníme postavenie žiaka na vyučovaní: od pasivity žiaka, ktorý robí všetko iba na pokyn učiteľa, k aktivite, samostatnosti, tvorivosti, kooperatívnosti žiakov,
- na vyučovaní vytvoríme priaznivú klímu, v ktorej niet miesta na výsmech žiakov – aby žiaci boli aktívni, aby vyjadrovali svoje myšlienky a názory, musia mať pocit, že ich nebude nikto znevažovať,
- vyučovacie metódy budú smerovať k participatívnemu, interaktívnemu, zážitkovému učeniu, ktoré je založené na skúsenosti a zároveň je prepojené so životom,
- preferovať projektové vyučovanie, kooperatívne vyučovanie a problémové vyučovanie, ktoré sú najvhodnejšími koncepciami pre osvojovanie si kľúčových kompetencií žiakmi,
- na vyučovaní podnecovať žiakov k poznávacej zvedavosti, podporovať vyučovanie založené na pozorovacích a výskumných aktivitách – vyžadovať činnostný prístup vo výučbe,
- vytvárať čo najviac príležitostí pre aktívne učenie sa žiakov nielen vo výchovno- vzdelávacom procese, ale aj v mimoškolskej činnosti.
c) Vo všetkých predmetoch budeme na škole rozvíjať čitateľskú gramotnosť žiakov za účelom rozšírenia získavania potrebných informácií z rôznych informačných zdrojov, vedieť s nimi pracovať a efektívne ich sprostredkovať iným v priamom styku aj prostredníctvom rôznych technológií primerane veku. Na vyučovacích hodinách budeme používať metódy práce s knihou, čítanie s porozumením, motivačný rozhovor, realizovať aktívnu diskusiu, vyjadrovanie názorov a postojov žiakov, prezentáciu ich výsledkov, používať aplikačné úlohy z praxe a medzipredmetové vzťahy.
d) Vo všetkých predmetoch sa vynasnažíme využiť každú príležitosť na rozvoj finančnej gramotnosti žiakov.
e) Pri výchove a vzdelávaní bude naša škola podporovať vyučovanie pomocou informačno-komunikačných technológií (osobný počítač, internet, dataprojektory, interaktívna tabuľa, tablety, počítačové edukačné programy) a didaktickej techniky.
f) Výchovu budeme považovať za rovnocennú zložku vzdelávaniu. Žiakov budeme vychovávať v duchu humanistických princípov. V spolupráci s rodičmi žiakov vychovať z nich slušných, pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.
g) Budovať na škole novú kvalitu komunikácie medzi učiteľom a žiakom, školou a rodičmi na základe partnerstva, spolupráce, zapojenia rodičov do vyučovacieho procesu, či mimoškolskej činnosti.