29.mája sme sa so žiakmi 7. až 9. ročníka zúčastnili exkurzie do Slovenských opálových baní pri Dubníku.
Pred vstupom do štôlne Jozef nás vyzbrojili helmami a informáciou – pozor na hlavy!
V chodbách bolo vlhko a chladno, asi 6 °C. Z puklín v andezite kvapkala voda a z nej vylúčené minerály tvorili brčká. Zaujalo nás pôvodné banské náradie, žily opálu v hornine. Rozmýšľali sme, ako je zabezpečený vystavený drahý opál – až kým nezaznel alarm. Našu fantáziu rozhýbala dlhá chodba, ktorou sme museli prejsť bez svetla, držiac sa lana pri stene (niektorí si mysleli, že netreba 😊).
Dozvedeli sme sa nasledovné informácie:
Opál je beztvarý minerál – polodrahokam- jeho chemický vzorec je SiO2·nH2O
Drahý opál je mliečnobiely alebo čierny a hrá dúhovými farbami - červenou, modrou a žltou. Vyvára sa pri nízkych teplotách z vody bohatej na oxid kremičitý, a to najmä v okolí horúcich prameňov.
Slovenský opál je certifikované zemepisné označenie opálu, ktorý pochádza z ložísk v Slanských vrchoch na Východnom Slovensku. Slovenský opál je jediný „drahý“ opál, ktorý sa vyskytuje na území Európy a Ázie.
Dozvedeli sme sa aj o histórii ťažby opálu, o najväčšom opále Harlekýn, ktorý bol nájdený v rieke a dnes je vystavený v Prírodovednom múzeu vo Viedni. Zaujalo nás aj to, ako málo potrebujú k životu zelené riasy, ktoré si veselo žijú pod lampami v banskej štôlni. Ani sme si nevšimli, že sme prešli pod zemou1,28 km.
Sme rady, že sa našim žiakom exkurzia páčila a že sme mohli spolu prežiť skvelý deň.
Text: RNDr. Iveta Slovinská
Foto: PaedDr. Ildikó Pribulová Daková